KORONAVİRÜS (COVID-19) SÜRECİ

Dünya çapında hızla yayınlan Yeni Koronavirüs (COVID-19) hakkında T.C. Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından bilgilendirme ve uyarıları yakından takip etmekteyiz.

Küresel risk ortamından kaynaklanan belirsizliğin öğrencilerimizin yaşamında yaratmış olduğu zorunlu kısıtlamalar nedeniyle çok üzgünüz. İnsanlık olarak zorlu bir dönemden geçmekteyiz. Bu süreci hem kurum hem de kişisel olarak alacağımız sıkı önlemlerin yanı sıra, serinkanlılığımızı koruyarak, birbirimize ve çevremize vereceğimiz destek ile en az sorunla atlatabileceğimize inanıyoruz.

Bu sayfa üzerinden Okul olarak aldığımız önlemleri ve Okulumuzun kapalı olduğu tarihler arasında planlanan akademik ve idari faaliyetlerin işleyişini ve diğer güncel bilgileri sizlerle düzenli olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Okulumuzun kapalı olduğu dönemde ve sonrasında, Koronavirüs ile ilgili sorularınızla için sizlere destek olabilmek adına oluşturulan saglik@akevkoleji.k12.tr adresine mesaj gönderebilirsiniz.

AKEV koleji Sağlık ve Güvenlik Kılavuzu'na ulaşmak için lütfen tıklayınız.

COVID-19 pandemi sürecindeki hijyen ve sağlık güvenliği çalışmalarımız kapsamında sadece salgın/küresel salgın süreçlerinde değil, okul yaşamının bütününde de, Okulumuz öğrenci ve çalışanlarına yönelik koruyucu sağlık politikalarının belirlenmesi ve denetlenmesi hususunda Okulumuza öneriler geliştirmek üzere AKEV Koleji Bilim Kurulu oluşturulmasına karar verilmiştir.

AKEV velilerinden oluşacak uzman hekimlerin katılım ve desteğinin Okulumuzu daha güvenli bir yaşam alanına dönüştüreceğine ve bizleri güçlendireceğine inanmaktayız.

AKEV Koleji Bilim Kurulu Üyeleri: Kurum doktoru, gönüllü veli ve uzm dr lardan kurulu en 7-8 kişi

Bilim Kurulumuza ulaşmak için tıklayınız.

Okulumuzda Koronavirüs ve benzeri salgın hastalık sürecinde etkin korunma ve hızlı müdahale sağlamak amacıyla “Sağlık Güvenliği Komitesi” kurulmuştur.

Okulumuzun kapalı olduğu dönemde ve sonrasında, gündemde olan Koronavirüs ile ilgili aileniz veya temasta olduğunuz kişilerle ilgili kuşkulu vaka tanımı, karantina, teşhis ve tedavi süreçleri yaşanması durumunda süreci takip edebilmek ve gereğinde sizlere destek olabilmek adına oluşturulan saglık@akevkoleji.k12.tr adresine bilgi vermenizi önemle rica ederiz.

Sağlık güvenliği komitemize ulaşmak için tıklayınız.

Koronavirüs (COVID-19) 

Koronavirüsler bilimsel çevrelerde uzun süredir bilinen bir virüs grubudur. Bu virüslerin bazıları sadece hayvanlarda görülür. Çoğu insan ömrünün bir döneminde bu virüslerle temas eder ve hastalığı hafif veya orta şiddette üst solunum yolu enfeksiyonu olarak geçirir. Ancak risk grubu kişilerde ve bazı vakalarda ağır bronşit veya zatürreye yol açarak ağır tablolara sebep olabilmektedirler. Özellikle küçük çocuklar, yaşlılar, bağışıklık sistemi bozukluğu olan kişiler risk altındadır.

Bu virüs grubundan bazıları önceki yıllarda SARS (Ağır Akut Solunumsal Stres) ve MERS (Orta Doğu Solunumsal Stres) hastalıklarına yol açarak görüldükleri bölgelerde ve dünyada epidemi yapmışlar ve ölümlere sebep olmuşlardır.

Aralık 2019 tarihinde Çin'in Wuhan bölgesinde yeni tanımlanan bir tür olan 2019 Novel Koronavirüs Enfeksiyonu (2019-nCoV) yaygın enfeksiyonlara ve ölümlere sebep olmuştur. Bu salgının dünyaya yayılmasını önlemek amacıyla bu bölgeye karantina uygulanması ve yolculuk kısıtlamalarına rağmen salgın birkaç ay içinde bütün dünyaya yayılmış ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 12 Mart 2020 tarihinde küresel Pandemi ilan edilmiştir.

T.C.Sağlık Bakanlığı Ocak ayında kurduğu Bilim Kurulu ile bu salgından korunma ve ülkemizde ilk vakanın görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden itibaren de salgınla mücadelede başarılı bir dönem geçirilmiştir. Hastalığın kontrol altına alındığı ve vaka sayılarının azalmaya devam ettiği bu dönemde yeni bir pik döneminin oluşmaması adına Bilim Kurulunca tavsiye edilen korunma önlemlerini günlük hayatta ve iş ortamımızda titizlikle uygulamaya devam etmemiz çok zaruridir. Koronavirüs (COVID-19) ile daha ayrıntılı bilgiye T.C. Sağlık Bakanlığı web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen başlıca korunma yöntemleri aşağıdaki gibidir:

 • Sosyal Uzaklaşma: Sosyal uzaklaşma, kalabalık ortamlardan, toplu etkinliklerden kaçınmak, mümkün olduğunda diğerlerine olan mesafeyi (en az bir metre,  tercihen 2 metre) korumak anlamına gelir. Hisar camiasının tüm üyelerinin sosyal uzaklaşma kavramını benimsemelerini öneriyoruz.
 • Maske Kullanımı: Sosyal mesafenin korunması ile birlikte tüm veli, öğrenci, öğretmen ve çalışanlarımızın açık ve kapalı alanlarda maske kullanımına uymalarını salgının yayılmasını önlemede önemli bir korunma yöntemi olarak görmekteyiz.
 • Hijyenik Korunma Yöntemleri: Yaşam alanlarımızda ve kişisel temizliğimizde azami ölçüde hijyenik korunma yöntemlerine dikkat etmemizi önermekteyiz.
 • İzolasyon Süreci: Geçtiğimiz 14 gün içinde herhangi bir ülkeye seyahat etmiş olan veya yakın bir zamanda herhangi bir ülkeye seyahat edecek olan tüm öğrenci, veli, çalışan ve öğretmenlerimize T. C. Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği önlemler uyarınca Türkiye’ye giriş yaptıkları tarihten itibaren 14 günlük izolasyon sürecini tamamlamalarını tavsiye ediyoruz. Eğer bu durum sizin için geçerli ise, 14 günlük süreyi evinizde geçirmeniz ve 14 gün boyunca da diğer kişilerle temastan kaçınmanız tavsiye edilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu detaylı Koronavirüs ve korunma yöntemlerini içeren bilgilendirme dokümanına bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi

Öğrencilerimiz ve çalışanlarımızın sağlık durumlarının takibi ile ilgili uygulamakta olduğumuz süreç şu şekilde özetlenebilir:

 • Okulumuz öğrenci veya personelinde Koronavirüs şüphesi olması veya teşhis edilmesi durumunda uygulanacak protokoller Sağlık Bakanlığının rehberine göre belirlenmiş ve bu konuda tüm hazırlıklar yapılmıştır. Farklı senaryolara göre tüm okul velilerimiz ve personelimiz ile yürütülecek bilgi akışına dair iletişim planı, T.C.Sağlık Bakanlığı yetkililerin güncel prosedürlerine ve yasal düzenlemeler uyarınca sürdürülerek en hızlı ve etkin bir şekilde uygulanmak üzere oluşturulmuştur.
 • Okulumuzda ateş, öksürük, burun akıntısı, bulantı-kusma, ishal, nefes darlığı, halsizlik gibi herhangi bir hastalık belirtisine sahip öğrencimiz ya da personelimiz olması durumunda derhal revirimize yönlendirilecek; öğrencimiz ise velisine ulaşılarak teşhis ve tedavi süreçleri başlatılacaktır. Öğrencilerimiz veya personelimiz tekrar sınıflarına ya da görevlerine dönmeden tedavi süreçleri sona erene kadar evlerinde dinlenmeleri gerekmektedir.
 • Okulumuzun açık olduğu dönemde hastalıkların izlenmesi açısından günlük yoklamalar ve teşhis raporları öğrenci işleri ve revirimiz tarafından Bütünleşik Hasta Takibi Sistemi üzerinden takip edilmektedir. Bu nedenle revirimizin velileri arayarak hasta olduğunu belirttiği öğrencilerimizin teşhis ve tedavi süreçlerini hızla yaptırmaları, evde gereken süre boyunca istirahatlerinin sağlanması ve teşhis raporlarının Revire iletilmesi çok önemlidir.
 • Okulumuzun kapalı olduğu dönemde ve sonrasında, gündemde olan Koronavirüs ile ilgili aileniz veya temasta olduğunuz kişilerle ilgili kuşkulu vaka tanımı, karantina, teşhis ve tedavi süreçleri yaşanması durumunda süreci takip edebilmek ve gereğinde sizlere destek olabilmek adına oluşturulan saglik@akevkoleji.k12.tr adresine bilgi vermenizi önemle rica ederiz.

Resmi Tanı Konması Durumunda

 • Okulumuz öğrencileri veya çalışanlarında Koronavirüs teşhis edilmesi durumunda süreç T.C. Sağlık Bakanlığı protokolleri gereğince yürütülecek, temas şüphesi olanlar mutlaka bilgilendirilecek ve hastanelere yönlendirilecektir. Bildirimi zorunlu olan bu hastalığın teşhis, karantina ve tedavi süreci Bakanlığın kontrolündedir.
 • Temas veya hastalık şüphesi olan bu hastalar, T.C.Sağlık Bakanlığının Covid Pandemi Hastanesi olarak belirlediği referans hastanelere başvuracak ve burada gerekli teşhis ve tedavi süreçleri uygulanacaktır. Başvuru konusundaki sorular için 184 Sağlık Danışma Hattı aranabilir.

Okulumuzda günlük, haftalık, aylık ve tatil dönemi temizlik süreçleri ve iş planları, İSİG (İş Güvenliği İş Sağlığı) kapsamında takip edilmekte, değerlendirilmekte ve gerektiğinde iyileştirilmektedir.

Sürdürülen Düzenleme ve Uygulamalar

Kampüs Genel Hijyen Önlemleri

 • Okul binaları dahilinde sürekli, düzenli aralıklarla ve uygun temizlik, dezenfeksiyon, havalandırma işlemleri yapılmaktadır.
 • Bina girişlerine özel dezenfektan paspaslar yerleştirilmiştir.
 • Ana Giriş kapısında dezenfektan kabini yerleştirilmiştir.
 • Çalışanlarımızı her sabah bina girişlerinde güvenlik karşılamakta; termal kamera tarafından ateş ölçümleri yapılmaktadır.
 • Ateşi 37 derecenin üzerinde olan çalışanlar kayıt altına alınacak, 15-20 dakika sonraki ikinci ölçümde ateşin tekrar 37 derecenin üzerinde olması durumunda gerekli izolasyon önlemleri uygulanarak çalışanımız gerekli tetkik ve tedavi aşamalarından geçmek üzere bir sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir.
 • Tüm çalışanlara zimmetli olarak birer adet yüz siperliği verilmiş olup günlük olarak maske, dezenfektan ve kolonya tedariği sağlanmaktadır.
 • Okul girişlerinde ve içerisinde uygun noktalara el dezenfektanları yerleştirilmiştir. Düzenli kontrolleri yapılarak sürekli dolu olmaları sağlanmaktadır.
 • Klima sistemlerinde düzenli filtre bakımları, asansörlerde fan bakımları, servis araçlarının klima filtre bakımları yapılmaktadır.
 • Ortak alanlarda ve beraber çalışma ortamlarında tüm çalışanların ağız ve burun bölgesini kaplayacak şekilde maske takması ve sosyal mesafe kuralına uyması zorunludur.
 • Okul girişinde, ofislerde, toplantı salonlarında, yemekhane ve servislerde sosyal mesafe kuralları uygun şekilde işaretlenmiş ve belirlenmiş alanların dikkate alınması zorunludur. Özellikle kapalı alanlarda 3-4 adım / 2 metrelik sosyal mesafe korunmalıdır.
 • Mesafenin doğru şekilde korunabilmesi için güvenlikten bina girişlerine kadar 2 metre aralıklı çizgiler çekilmiştir.
 • Tüm ortak alanlardaki panolara ve tuvaletlere hijyen kuralları ve uygulamalarına yönelik bilgilendirici afişler asılmıştır.
 • Kullanılmış maske, siperlik, gözlük ve eldivenler, Okul içerisinde çeşitli noktalara yerleştirilmiş bulunan “maske ve eldiven özel atık kutularına” atılacak, usulüne uygun imha edilecektir.
 • Klimalar aksi bildirilinceye kadar ofislerde kullanılmayacaktır. Ofisler sık sık havalandırılmalı, mümkünse pencereler sürekli açık tutulmalıdır.
 • Su sebillerinin iki ayda bir bakımı, ozonlama sistemleri ile dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
 • Çamaşır suyu ile tuvaletlerin, sprey dezenfektanlarla tüm kapı kolları, sık dokunulan ortak alanların 3 saatte bir dezenfeksiyonu yapılmaktadır. Her yüzeye farklı renkte bez kullanılmakta, gün sonunda yıkanabilen bezler sodyum hipoklorid veya başka bir dezenfektanla dezenfekte edilmektedir.
 • Gün sonunda tüm yüzeylerin ve masa üstlerinin temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
 • Gün içinde üç saatte bir asansör düğme ve panelleri dezenfekte edilmektedir.
 • Okula içme suyu ihtiyacı sebebi ile dışarıdan getirilen su damacanalarının binalara giriş noktalarında dezenfeksiyonu sağlanmaktadır.
 • Yemekhane, servis, temizlik ve güvenlik firması çalışanlarına da eğitim verilerek kurumun çalışma ve hijyen kriterlerine uymalarının temini sağlanacaktır.
 • Temizlik çalışanlarının kişisel hijyene, maske ve eldiven kullanımına ve bunların ne sıklıkta değiştireceklerine dikkat etmeleri eğitim ve uyarılarla sağlanmaktadır.

Revir

 • Tıbbi atıklar özel torbalarında/kaplarında özel bir bölgede muhafaza edilerek haftada en az bir kez belediyeye teslim edilecektir.
 • Revir ortamı sık sık havalandırılacaktır.
 • Revir yatakları, sedyelerinin üzerindeki kağıt havlular her hastadan sonra atılacaktır.
 • Revir zemin ve masa üstü temizliği her üç saatte bir %10 sodyum hipoklorid ile yapılacak, sık temas edilen yüzeyler ve sodyum hipoklorid kullanılması uygun olmayan tıbbi gereçler uygun dezenfektanlarla iki saatte bir/kullanım sonrası dezenfekte edilecektir.
 • Acil durumlar dışında revirde randevu ile hasta muayenesi yapılacaktır. (15 dakikalık aralarla).
 • Revire her defasında sadece bir hasta kabul edilecektir.
 • Revire girmeden ve revirden çıkmadan önce el dezenfektanı kullanılarak ellerin dezenfekte edilmesi zorunludur.
 • Ateş, öksürük, hapşırık, halsizlik, tat ve koku alma duyularında kayıp, ishal gibi hastalık belirtileri olan çalışanlarımızın bu durumda okula gelmemeleri, aynı gün içinde bir sağlık kuruluşuna başvurmaları, teşhis ve istirahat raporlarını aynı gün içinde okul doktoru ve İnsan Kaynakları Departmanına bildirmeleri zorunludur.
 • Okula geldikten sonra yukarıdaki hastalık belirtilerini gösteren hastalarımız sağlık kuruluşuna sevkleri öncesinde bir sağlık görevlimiz eşliğinde revirimizde müşahade altına alınacaklar ve en kısa süre içinde ve uygun koşullarda bir sağlık kuruluşuna sevk edileceklerdir.
 • Ateş ya da herhangi başka bir bulgu nedeniyle bir sağlık kurumuna sevk edilen her çalışanımızın aynı gün teşhis ve tedavi aşamalarından geçmeleri, teşhis ve istirahat raporlarını aynı gün içinde okul doktoru ve İnsan Kaynakları Departmanına bildirmeleri zorunludur.
 • Kendisi, aynı ortamda yaşayan aile üyeleri veya yakın temasta olduğu kişiler arasında COVİD-19 teşhis edilen tüm çalışanlarımızın bu bilgiyi okul doktoru ile paylaşması zorunludur. Bu çalışanlarımızın tedavi aşamalarının takibi ve işe dönüş tarihinin kararı okul doktoru tarafından verilecektir.
 • T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun halihazırdaki kararları doğrultusunda yurtdışına çıkış yapan çalışanlarımızın dönüşlerinden itibaren 14 gün süre ile ev karantinasında olmaları zorunludur.
 • Çalışanlarımıza, okul tarafından COVID-19 bağışıklığını gösteren duyarlılığı yüksek antikor testi yaptırılmaktadır.
 • Talep eden veya sağlık riskleri nedeniyle gerekli görülen tüm çalışanlarımıza pnömokok (zatürre) aşısının revirimizde uygulanması mümkündür.
 • Okul doktorumuz tarafından tüm çalışanlarımıza düzenli aralıklarla COVİD-19 pandemisi ve korunma yöntemlerine dair bilgilendirme toplantıları ve eğitimler yapılmaktadır.

Yemekhane

 • Yemekhane ve kantindeki masa ve sandalye araları 2 metre olacak şekilde çapraz oturma düzeni yapılmıştır.
 • Tüm yemekhane çalışanlarının istisnasız önlük, bone, siperlik, maske ve eldiven kullanımı sağlanacaktır.
 • Her öğün sonrasında masa üstleri ve yemek servis alanlarının temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanmaktadır. Gün sonunda yemekhane ve kantinde çamaşır suyu ve sprey ile detaylı temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
 • Yemekhaneye giren tüm sebze ve meyveler uygun sistemlerle yıkanmakta, tüm paketli gıdaların paketleri silinmektedir.
 • Düzenli su ve yemek numunesi kontrolleri yapılmaktadır.
 • Yemek alımı sırasında teması minimuma indirmek amacıyla yemeklerin alındığı bölümde sadece tabağın geçebileceği kadar alan bırakılarak yükseltme yapılmıştır.
 • Bu dönemde açık su servisi yapılmayacak, kapalı ambalajlarda sunulacaktır.
 • Çatal, kaşık, bıçak, peçete ve kürdan tek kullanımlık kişiye özel olarak poşetlenecek, tuz ve karabiber de tek kullanımlık küçük poşetlerde dağıtılacaktır.
 • Salata ve yoğurt için açık büfe kaldırılmıştır. Salata çeşitleri, yoğurt ve diyet menüsü diğer çeşitlerle beraber talep üzerine yemekhane çalışanları tarafından servis edilecektir.
 • Çalışanlarımızdan yemekhanede 2 metre aralıkla sırada beklenmesi, bu mesafede oturularak yemek yenilmesi, mümkünse belirlenecek saatte ve aynı kişilerle aynı masada oturmak üzere yemek yenilmesi beklenmektedir.

Servisler

 • Servis araçlarına binmeden önce tüm çalışanların ateşi temassız ateş ölçerlerle servis şoförü tarafından ölçülecek, ateşi 37 derece üzeri olan çalışanlar servise alınmayacaktır. Ateşi 37 derece ve üzeri olan çalışanlarımızın okula gelmemesi ve servise binmemesi büyük önem taşımaktadır.
 • Servis kullanımı asgari personel taşıyacak şekilde planlanmıştır. Bakanlık açıklamaları doğrultusunda servis, kapasitesinin yarısı kadar personel taşıyacaktır.
 • Tüm servis şoförü ve hosteslerinin servis hizmeti sırasında maske ve eldiven kullanımları zorunlu olacaktır.
 • Servis şoförlerine servise ilk binen personel tarafından ve sonrasında okula girişte ateş ölçümü yapılacaktır.
 • Araçlarda personel için kolonya / el dezenfektanı hazır bulundurulacaktır.
 • Servislerde günlük/haftalık/aylık/dönemsel dezenfeksiyon sağlanacaktır.
 • Aksi bildirilene kadar servis araçlarında klima kullanılmayacak, pencereler açılarak servisin sık sık havalandırılması sağlanacaktır.
 • Servislerden yararlanan çalışanlarımızın seyahat süresinde maske kullanmaları, oturma düzeninde sosyal mesafe kuralına uymaları zorunludur.

Ortak Alanlar

 • Önlem amacıyla tüm Okulumuz hergün kendi personelimiz tarafından ulv cihazı ile dezenfekte edilmektedir.
 • Okulumuzun ortak alanları her gün sonunda ıslak sistemle 1/10 oranında Sodyum Hipoklorid ile dezenfekte edilmiş ve gün içindeki ihtiyaca bağlı olarak dezenfeksiyon işlemleri tekrarlanmıştır.
 • Okulumuz genelinde tüm klima sistemlerinin filtre bakımları yapılmıştır.
 • ULV cihazı kullanılarak ozonlama yolu ile yapılan dezenfeksiyon işlemi Okulumuz genelinde periyodik olarak tekrarlanmıştır.

Sınıflar

 • Sınıflarımız her gün yapılan düzenli temizlik sonrasında, her akşam dezenfekte edilmiştir. Sınıfların zemini ıslak sistemle 1/10 oranında Sodyum Hipoklorid ve masa üstleri, kapı ve pencere kolları ise Actosept AF ile dezenfekte edilmiştir.
 • Gün sonunda yapılan bu işlemlerin yanında gün içinde sınıfların kapı kolları, merdiven trabzanları ve el teması olan bütün yüzeylerde, Actosept AF ile 3 saatte bir dezenfekte işlemi yapılmıştır.
 • Sınıflarımız gün içinde ve gün sonunda sık sık havalandırılmıştır.

Tuvaletler

 • Her ders sonrasında tuvaletler Sodyum Hipoklorid bazlı deterjanla, kapı kolları, musluklar ve tuvalet oturakları ise Actosept AF ile dezenfekte edilmiştir.
 • Tüm okul tuvaletlerindeki musluklar fotoselli musluklar ile değiştirilmiştir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü, pandemi sürecinde öğrenciler, veliler ve öğretmenler ile sağlıklı ve sürdürülebilir bir iletişim kurmak için özel çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümümüz, yaşadığımız süreçte duyguları yönetme ve kaygılarla baş etme gibi konularda hem öğrencilerimize hem de yetişkinlere yol göstermek amacıyla çeşitli bilgilendirme notları da hazırlamaktadır. Yayınlanan dokümanlara bağlantılar üzerinden ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yayınları

Salgın Hastalık Dönemlerinde Psikolojik Sağlamlığımızı Korumak: