fotogallery fotogallery

Tarihçemiz

ANYALYA´NIN İLK ÖZEL OKULUNUN TARİHÇESİ
AKEV KOLEJİ kuruluşu 1964 yılına kadar giden, Antalya ve ülkemizin en eski Özel Öğretim kurumlarından birinin gelenek ve birikimine sahiptir. 1964 yılında Antalya da faaliyete başlayan Özel Antalya ilkokulu, uzun yıllar İlkokul olarak Antalya´ya çok sayıda mezun vermiş ve eğitim alanında birçok ilki getirmiştir.
Uzun yıllar Antalya´nın Kaleiçi,Eski Öğretmenevi yanı,Çarşı Polis Karakolu Civarı ve Soğuksu semtlerinde kiralık binalarda öğretmen Saime BOR yönetiminde hizmet veren okul, 1987 yılında Soğuksu semtinde bulunan son kiralık binasına taşınmıştır.
Yıllardır süren sorunlu sürecin sona erdirilmesi amacı ile bu güne kadarki Genel Müdürümüz Selahattin ÇİÇEK ve Saime BOR öncülüğünde okulun vakıf çatısı altında yeniden yapılanması ve kendi kampüsüne geçmesi hedef olarak seçilmiştir.
1987 yılından itibaren AKEV KOLEJİ´nin bu günkü arazisinde inşaat çalışmaları başlatılmış, yerel yönetimler,üyeler ve Antalya kamuoyunun yardım, bağış ve vakıf öz kaynakları ile bu güne kadar sürdürülmüştür.
Vakıf resmi senedimiz noter tarafından onaylandıktan sonra 28.07.1987 yılında yargıdan tescil kararı alınmıştır. 16.09.1988 tarihinde 19931 sayılı Resmi Gazetede Vakıf Resmi Senedi yayımlanarak tüzel kişilik de kazanılmış oldu. Kurum adı olarak da Antalya Kültür ve Eğitim Vakfı´nın baş harflerinden oluşan AKEV Koleji olarak kullanılmaya başlanmıştır.
1987 yılından itibaren vakıf olarak hizmet veren AKEV Koleji büyük çabalarla inşa edilen bugünkü binalarında eğitim-öğretim hizmetine 1989-1990 yılında başlamıştır. İlkokul birimine ek olarak 1991-1992 eğitim-öğretim yılından itibaren Lise birimi de eğitime başlamış, 1994-1995 eğitim öğretim yılında ilk Lise mezunlarını vermiştir.
Eğitim çalışmalarına paralel olarak inşaat çalışmaları da uzun yıllar devam etmiş; bağımsız, amaca uygun, Anaokulu, İlköğretim ve Lise binaları ile mevcut kampüste eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.
Toplumsal bir kolej olarak yıllardır özverili çalışmalarını sürdüren kurum, kazandığı deneyim ile AKEV, Antalya Üniversitesi kurma çalışmalarını yoğun olarak sürdürmektedir.

Yukarı